Добро дошли на сајт Основне школе "Моша Пијаде" из Бачког Новог Села

Наша школа основана је још почетком 18. века. Прва зграда школе налазила се поред цркве. Била је врло једноставна и вероватно примитивно уређена, јер не постоји њен нацрт. Друга зграда имала је две учионице и два учитељска стана. Стајала је до 1910.године, када је црквена општина на иницијативу свештеника Киндл Франца сазидала нову зграду која се састојала из четири учионице и три учитељска стана. Надбискуп др Јулиус Вароши поклонио је за изградњу исте зграде 10 000 круна. Први учитељ био је Јозеф Шот, родом из Шведске. Сигурно је дошао са насељеницима из старе домовине. Његово име се налази у „Canonica visite“ од 1767. године, а даљи подаци нестају. Интересантни подаци у 250-годишњој историји општине су и ти да је породица Хајнц преко 150 година служила у овој школи: од 1783.године- Антон Хајнц, до 1952.године – Стеван Хајнц Трећи.

Године 1921., школа постаје државна, а први учитељи били су Паја Бугарски и Кристина Берзенковић. Од 1921.године, осим немачког одељења радило је и српско и то са комбинованим разредима ( I-II, III-IV). Ова одељења похађали су и ученици славенског порекла- понемчени Хрвати- Шокци и Мађари.

Од 1941. до 1944.године уместо српског радило је мађарско одељење. У то време радиле су и три учитељице из Мађарске. Школска администрација уништена је за време Другог светског рата, па су њихова имена непозната.

После ослобођења први учитељи у селу били су Стеван Хајнц ( који је у овој школи радио још од 1919. године) и Ела Прњајић, која је радила од 1945. до 1955. године. Школа је имала два одељења: српско и мађарско. Први директор после ослобођења био је Стеван Хајнц.

Године 1951., отвара се пети разред, а школске 1954./1955.године и остали виши разреди, којима се настава одржава у згради где се налазио Месни народни одбор. Тек школске 1961/1962.године јавља се податак који говори да у школи има 479 ђака. Школске  1965/1966. године сви наставници и ученици су били евакуисани прво у Сотин, а потом у Адашевце, због поплаве, која је оставила  материјалну штету на школском објекату. Забавиште почиње са радом по први пут школске 1967/1968.године.

Школске 1981/1982.године школа је награђена од Покрајинске конференције ССРНВ плакетом за укупну активност на образовном, васпитном, друштвено-корисном раду и културним активностима у друштвеној сфери. То је прво признање које је добила једна школа на територији СО Бач. Следеће школске године, школа је проглашена за једну од шест најуређенијих школа на територији САП Војводине. Нова школска зграда почела је са радом 2000.године, а нова фискултурна сала 2006. године.

Стара школска зграда
Стара школска зграда из угла нашег ученика
Нова школска зграда из угла наших ученика
Забавиште